Mahmutbey Mahallesi Karaoğlanoğlu Caddesi Hicret Sokak No:16 D:1 /İSTANBUL

Çatalca Su Kaçağı Tespiti

Anasayfa » Çatalca Su Kaçağı Tespiti

Çatalca su kaçağı tespiti Nasıl Yapılır ?

Anka tesisat firması tesisat alanında 20 yılı aşkın tecrübesi ve teknolojiyi de bünyesinde bulundurarak  Çatalca su kaçağı tespitini kırmadan noktasal olarak tespit etmektedir. İstanbul’un tüm ilçelerine fiyat farkı olmaksızın en geç 1 saat içinde hizmet vermektedir.


Çatalca su kaçağı tespiti iki şekilde yapılabilir. Eski usul bünyesinde su kaçağı tespit cihazları bulunmayan ustalar ve/veya firmalar su sızıntısı olan alanı alt kattan tespit ederek tesisat hattının geçtiği bölgeyi kırarak veya su kaçağı olan alanda tesisatın geçtiği alanları kırarak Çatalca su kaçağı tespiti yapılabilir.Bu yöntem size hem maliyet  hem de zaman kaybettirebilir.Tesisatın bir noktasında olana su sızıntısı tüm tesisat alanlarının kırılmasından dolayı bir sonraki seramik veya parke tamiri size maddi anlamda zarara uğratabilir.

Yeni usül, anka tesisat gibi Çatalca su kaçağı tespiti yapan firmadan servis hizmeti almanız durumunda su kaçağını profesyonel Çatalca su kaçağı tespiti cihazları ile noktasal olarak tespit edilerek 1-2 fayansınız kırılıp tesisat tamiri yapılmaktadır.

Su Kaçağına Sebep Olan Nedenler?

Basınç : Su kaçağı, tesisat borularına verilen yüksek basınçtan kaynaklı patlayabilmektedir.Tesisat boruları yüksek basınca dayanaklı olmasına rağmen işçilik hataları kalitesiz malzeme kullanımından kaynaklı tesisat boruları yüksek basınç(tazyik) esnasında patlayabilmektedir.

Binanın Oturması : Genelde yeni binalar yapım esnasında ve bitiminde kendi ağırlığınca zemine oturum sağlamakta olup insanlar ve eşyaların yükleri binaya yüklendiğinde bina oturumunu yeniden sağlandığından tesisat boruları çatlama ve patlama gibi durumlar söz konusu olmaktadır.Yeni binalar zemine tam oturumunu yaklaşık 5 yıl içinde gerçekleştirmektedir.Eski binalarda ise yani 5 yıldan fazla yaşı olan binalarda günlük artçı sarsıntılar vs gibi etkenler yukarıda saydığımız çatlamaya veya patlamaya sebep olabilir.Duvarlardaki sıva çatlakları nasıl oluşuyorsa tesisatınızda da bu tarz çatlama meydana gelebilir.

Eğim(meyil) Yetersizliği : Pis su tesisatlarında kullanılan pimaşların döşenmesi esnasında yeterli eğim verilmemesi durumunda kullanılan atık su akışında yavaşlama olacağından pimaş içinde sürekli duran su pimaş birleşim noktalarında bulunan contaları zamanla eriterek su kaçağına sebep olabilmektedir.

Tesisatta Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır ?

Evinizde ve/veya işyerinizde su kaçağı olduğunu anlayabilmeniz için aşağıdaki sebepleri kontrol etmenizi öneririz.

– Tüm musluklar kapalı olmasına rağmen su sayacı hala dönüyorsa

– Su faturanız bir önceki aya göre daha yüksek gelmesi durumunda

– Fayans aralarında bulunan derzler sararmaya başladıysa

–  Zeminden kurulamanıza rağmen sürekli su çıkıyorsa

– Oda duvarlarında nemlenme, küflenme, pamuklaşma gibi durumlar oluşuyorsa

Su Kaçağı Tespit Cihazları

Anka Tesisat olarak bünyemizde su kaçaklarını noktasal olarak tespit edebilmek için tüm profesyonel cihazlar bulunmaktadır.

Akustik Dinleme Cihazı : Çatalca su kaçağı tespitinde en çok kullanılan cihazdır.Tesisata basınç verilerek tesisat hattının geçtiği noktalar profesyonel ustalar tarafından dinlenerek su kaçağı olan noktadan çıkan ses sayesinde Çatalca su kaçağı tespiti yapılmasını sağlamaktadır.Cihaz tek başına yeterli olmamakta olup cihazı kullanan ustanın tecrübesi ve yorumu da çok önemlidir.

Termal Kamera : Su kaçağı cihazlarından biri olup ancak tek başına yeterli olmadığından yardımcı cihazdır.Çünkü sıcak su hattında oluşan kaçakları bölgesel olarak göstermeye yaramakta olup su kaçağı olan bölgede noktasal tespit konusunda yanıltmaktadır.Bu yüzden Çatalca su kaçağı tespiti yapıldıktan sonra yine akustik dinleme cihazı ile nokta atışı yapılabilmektedir.

Pis Su Kamerası : Atık su tesisatlarında kullanılan pimaşların içini görülmesine yarayan cihaz olup pimaş içinde kırık, çatlak, eğim(meyil) yetersizliği veya tıkanıklık gibi olaşan sebepleri tespit edilebilmesi için faydalı bir cihazdır.

Nem Ölçer : Bazı durumlarda üst kattan sızan veya alt kat komşunuza evinizden sızan sular beton içinden geçtiğinden gözle görülemediğinden nem ölçüm cihazı ile betondaki nem değerine göre yorum yapmamızı sağlamaktadır.Ayrıca betondaki nem değerleri evinizin duvarlarında oluşan kabarma, pamuklaşma gibi sebeplerin tesisat veya izolasyon (çatıdan dış cepheden ) sızan sulardan kaynaklı olup olmadığı ile ilgili tespit etmemizi sağlamaktadır.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçinBizi Arayabilirsiniz:
7/24 Usta Çağır